Program Overview

Wednesday, February 13, 2019

08:50 - 09:00 Welcome
Chair: David Shewring
09:00 - 10:30 BASIC SCIENCE OF WOUNDS AND SKIN COVER
Chair: Maurizio Calcagni
09:00-09:15 Wound healing skin grafts: Basic science A-0001
Christian Dumontier (France)
09:15-09:30 Surgical management of fingertip injuries including nailbed A-0002
Pierluigi Tos (Italy)
09:30-09:40 Management of complications including secondary deformity and nailbed A-0003
Martin Richter (Germany)
09:40-10:00 Flaps forearm and hand A-0004
Christian Dumontier (France)
10:00-10:15 Principles of microsurgery: Replantation A-0005
Erik Walbeehm (The Netherlands)
10:15-10:30 Options for thumb reconstruction, principles A-0006
Maurizio Calcagni (Switzerland)
 
10:30-11:00 Coffee break
11:00 - 12:30 COMPARTMENT SYNDROME AND INFECTION
Chair: Jonathan Hobby
11:00-11:15 Compartment syndrome: Hand and forearm A-0007
Christian Dumontier (France)
11:15-11:30 Injection and extravasation injuries A-0008
Martin Richter (Germany)
11:30-11:45 Principles of management of thermal, chemical and electrical burns A-0009
Maurizio Calcagni (Switzerland)
11:45-12:00 The anatomical basis and surgical management of acute infections of the hand A-0010
Christian Dumontier (France)
12:00-12:15 Necrotising Fasciitis A-0011
Dean Boyce (UK)
12:15-12:30 Group discussion
 
12:30-13:30 Lunch break
13:30 - 15:30 NERVE
Chair: Erik Walbeehm
13:30-13:45 Organisation of the peripheral nervous system and structure and ultrastructure of peripheral nerve A-0013
Maurizio Calcagni (Switzerland)
13:45-14:00 Clinical examination and diagnosis in nerve trauma and compression A-0014
Pierluigi Tos (Italy)
14:00-14:15 Nerve repair: Surgical technique and results A-0015
Erik Walbeehm (The Netherlands)
14:15-14:30 Nerve compression: Carpal tunnel syndrome A-0016
Dai Newington (UK)
14:30-14:45 Nerve compression: Ulnar nerve A-0017
Martin Richter (Germany)
14:45-15:00 Occupational factors: Hand arm vibration syndrome A-0018
Nick Downing (UK)
15:00-15:15 RSI does it exist? A-0019
Jonathan Hobby (UK)
15:15-15:30 CRPS A-0020
Tim Davis (UK)
 
15:30-16:00 Coffee break
16:00 - 17:00 TUMOURS
Chair: Christian Dumontier
16:00-16:15 Benign Tumours A-0021
Dai Newington (UK)
16:15-16:30 Malignant bone and soft tissue tumours A-0022
Christian Dumontier (France)
16:30-16:45 Skin tumours A-0023
Erik Walbeehm (The Netherlands)
16:45-17:00 Imaging of tumours A-0024
Christian Dumontier (France)
 
Social program and dinner

Thursday, February 14, 2019

09:00 - 10:30 FLEXOR TENDON 1
Chair: Dean Boyce
09:00-09:15 Flexor tendon and Sheath, Anatomy and Biomechanics A-0025
Dean Boyce (UK)
09:15-09:30 Zone 1: Flexor Tendon Injuries and FDP Avulsions A-0026
Maurizio Calcagni (Switzerland)
09:30-09:45 Zone 2: Flexor Tendon Repair Techniques - Suture Techniques A-0027
Erik Walbeehm (The Netherlands)
09:45-10:00 Flexor Tendon Attrition Ruptures with OA and RA A-0028
Philippe Cuenod (Switzerland)
10:00-10:15 Rehabilitation Techniques A-0029
Pierluigi Tos (Italy)
10:15-10:30 Group discussion
 
10:30-11:00 Coffee break
11:00 - 12:30 FLEXOR TENDON 2
Chair: Pierluigi Tos
11:00-11:15 Flexor Tenolysis A-0030
Philippe Cuenod (Switzerland)
11:15-11:30 Primary and Delayed Flexor Tendon Grafting A-0031
Erik Walbeehm (The Netherlands)
11:30-12:30 Tendon repair workshop A-0032
 
12:30-13:30 Lunch break
13:30 - 15:10 EXTENSOR TENDON
Chair: Caroline Leclercq
13:30-13:45 Anatomy and Biomechanics of the Extensor System A-0033
Dean Boyce (UK)
13:45-14:00 Mallet Deformity Extensor Tendon Repair and Rehabilitation – Zones 5-8 A-0034
Pierluigi Tos (Italy)
14:00-14:15 Extensor tendon attrition rupture A-0035
Dean Boyce (UK)
14:15-14:30 Swan Neck Deformity A-0036
Philippe Cuenod (Switzerland)
14:30-14:45 Central Slip Failure A-0037
Tim Davis (UK)
14:45-15:00 Intrinsic Tightness A-0038
Caroline Leclercq (France)
15:00-15:10 Extensor tendon adhesions and tenolysis A-0039
Gill Smith (UK)
 
15:10-15:40 Coffee break
15:40 - 17:10 TENDON TRANSFERS
Chair: Tim Davis
15:40-15:55 Principles of Tendon Transfer, Lengthening, Shortening, Weaving and Fixation A-0040
Caroline Leclercq (France)
15:55-16:10 Transfers for Radial Nerve Lesions A-0041
Steven Hovius (The Netherlands)
16:10-16:25 Transfers for Ulnar Nerve Lesions A-0042
Dai Newington (UK)
16:25-16:40 Transfers for Median Nerve Lesions A-0043
Tim Davis (UK)
16:40-16:55 Cerebral Palsy/Stroke A-0044
Caroline Leclercq (France)
16:55-17:10 Tetraplegia A-0045
Caroline Leclercq (France)
17:10 - 17:40 TRAUMA: FRACTURES
Chair: David Shewring
17:10-17:25 Bone healing, principles of plates and screws A-0047
Maurizio Calcagni (Switzerland)
17:25-17:40 Non-operative treatment of hand fractures A-0048
David Shewring (UK)

Friday, February 15, 2019

09:00 - 10:45 TRAUMA: FRACTURES – WRIST
Chair: David Shewring
09:00-09:15 Distal radius fractures A-0049
Pierluigi Tos (Italy)
09:15-09:30 Scaphoid – acute fractures A-0050
Nick Downing (UK)
09:30-09:45 Complex injuries, Perilunate dislocations A-0051
Alex Lluch (Spain)
09:45-10:00 Salvage: distal radius osteotomy A-0052
Maurizio Calcagni (Switzerland)
10:00-10:15 Salvage: Scaphoid non-union A-0053
Nick Downing (UK)
10:15-10:45 Case discussion
 
10:45-11:15 Coffee break
11:15 - 13:15 TRAUMA: FRACTURES – HAND
Chair: Philippe Cuenod
11:15-11:30 Phalangeal fractures A-0055
David Shewring (UK)
11:30-11:45 PIPJ fractures and dislocations A-0056
Dai Newington (UK)
11:45-11:55 Metacarpal & Carpometacarpal injuries A-0057
Pierluigi Tos (Italy)
11:55-12:05 The thumb base - Bennett's and Rolando fractures A-0058
Philippe Cuenod (Switzerland)
12:05-12:15 The thumb MCPJ - UCL injuries A-0059
David Shewring (UK)
12:15-13:15 Bone fixation exercise A-0060

 
13:15-14:15 Lunch break
14:15 - 15:30 DUPUYTREN’S DISEASE I
Chair: David Warwick
14:15-14:30 Anatomy of the fibrous tissues of the hand and its relevance to Dupuytren’s disease A-0061
David Warwick (UK)
14:30-14:45 Epidemiology, pathophysiology and genetics of Dupuytren’s disease A-0062
Jonathan Hobby (UK)
14:45-15:00 Non-operative approaches: Radiotherapy: The evidence A-0063
Jonathan Hobby (UK)
15:00-15:15 Collagenase: technique, results & evidence A-0064
David Warwick (UK)
15:15-15:30 Needle Fasciotomy A-0065
Steven Hovius (The Netherlands)
 
15:30-16:00 Coffee break
16:00 - 17:15 DUPUYTREN’S DISEASE II
Chair: Caroline Leclercq
16:00-16:15 Surgery in Dupuytrens – principles A-0066
Tim Davis (UK)
16:15-16:30 Regional fasciectomy A-0067
David Shewring (UK)
16:30-16:45 Dermofasciectomy A-0068
David Warwick (UK)
16:45-17:00 Post-operative management: Management of wounds, hand therapy & splinting A-0069
Grey Giddins (UK)
17:00-17:15 Management of recurrent disease and salvage options A-0070
Caroline Leclercq (France)
 
Dinner

Saturday, February 16, 2019

09:00 - 10:30 CONGENITAL I.
Chair: Steven Hovius
09:00-09:15 Upper limb development and Sonic hedgehog A-0071
Dean Boyce (UK)
09:15-09:30 Classification of upper limb developmental anomalies -Talking with Children and Parents, Planning treatment, and Consent A-0072
Steven Hovius (The Netherlands)
09:30-09:45 Trigger Digits, Camptodactyly, clinodactyly A-0073
Grey Giddins (UK)
09:45-10:00 Radial, Central and Ulnar Polydactyly – overview A-0074
Steven Hovius (The Netherlands)
10:00-10:15 Surgical treatment of thumb hypoplasia A-0075
Gill Smith (UK)
10:15-10:30 Cleft Hand and Syndactaly A-0076
Dean Boyce (UK)
 
10:30-11:00 Coffee break
11:00 - 12:15 CONGENITAL II.
Chair: Steven Hovius
11:00-11:15 Radial dysplasia (excluding thumb hypoplasia). Ulnar Dysplasia & Phocomelia A-0077
Steven Hovius (The Netherlands)
11:15-11:30 Symbrachydactyly and Transverse Absence, Toe to Hand Transfers A-0078
Gill Smith (UK)
11:30-11:45 Radioulnar Synostosis and Radial Head Dislocation, Madelungs A-0079
Grey Giddins (UK)
11:45-12:00 Unfeasibly large digits, including Macrodactyly and Proteus Syndrome A-0080
Gill Smith (UK)
12:00-12:15 Vascular Tumours A-0081
Steven Hovius (The Netherlands)
 
12:15-13:15 Lunch break
13:15 - 15:05 WRIST INSTABILITY AND DEGENERATIVE DISEASE
Chair: Philippe Cuenod
13:15-13:25 Wrist ligament anatomy and kinematics A-0082
Alex Lluch (Spain)
13:25-13:35 Scapho-lunate instability: Symptoms and signs, classification, natural history and treatment of pre- arthritic stages A-0083
David Warwick (UK)
13:35-13:50 Ulnar sided wrist problems: TFCC, DRUJ, ulnar-sided instability: Ulnar shortening techniques A-0084
Alex Lluch (Spain)
13:50-14:00 Wrist arthroscopy A-0085
Philippe Cuenod (Switzerland)
14:00-14:10 Osteoarthritis of the basal joint of the thumb: Treatment options A-0086
Jonathan Hobby (UK)
14:10-14:20 Trapeziumectomy A-0087
Nick Downing (UK)
14:20-14:30 Fusion A-0088
David Shewring (UK)
14:30-14:40 Arthroplasty A-0089
Dai Newington (UK)
14:40-14:55 Osteoarthritis of the wrist: Denervation / partial fusion /PRC A-0090
Alex Lluch (Spain)
14:55-15:05 Total fusion v arthroplasty A-0091
David Warwick (UK)
 
15:05-15:35 Coffee break
15:35 - 16:20 RHEUMATOID
Chair: Alex Lluch
15:35-15:45 Background and drug strategy A-0092
Grey Giddins (UK)
15:45-16:00 The rheumatoid wrist A-0093
Alex Lluch (Spain)
16:00-16:10 DRUJ and Extensor Tendons A-0094
Grey Giddins (UK)
16:10-16:20 MCP/PIP finger and thumb including Swan-neck and Boutonnière A-0095
Alex Lluch (Spain)

Search the program

  • you can search in the following fields: author, affiliation, title and content of presentation, abstract number
  • partial word search may result if a full word search fails
  • do not use accented or other language specific characters